Diskuze na téma "Konec anime v české republice"

Vyjádření HOKAGE.cz:
Od poloviny roku 2017 se rozšiřili informace o zákonech EU, které mají regulovat šíření anime, tedy japonských serilů a i například filmů. No nejvíce infromací na toto téma je na tom našem českém a slovenském internetu hlavně směsice doměnek, občasného odkazu a dvou skupin lidí v poměru 9/1, kdy 9 lidí se ptá "co se děje, proč se to děje?, jeden z deseti však vždy přesně a jasně přišpendlí neochvějný fakt a situaci rádoby osvětlí. No nedozvíte se téměř nikde nic. Problém asi chápe každý z nás, jako u holywoodských filmů, jsou fandovské překlay anime vlastně šedá zóna, nikdo z autorů anime a mangy nedal žádnému čechovi souhlas k tomu, aby anime překládal do češtiny a potom ho po síti šířil. No a toto se řeší už od našeho vzniku, tedy 12 let.

Tak zaprvé, v žádném ze zákonů, který EU vydala není nic o pokutě za šíření podobného obsahu, žádná dohoda Japonska a EU o zákonu zakazujícím šíření anime a mangy také není, už samo o sobě to zní velice vtipně. Představte si, jak přijede například ministr kultury Japonska např. do Bruselu a začne jednání o tom, že z toho evropského internetu se musí ty kreslené pohádky odstranit... Jasně! Zákony o porušování autorských práv jsou tady už přes 15 let, zkuste se podívat na film "Kim Dotcom" a i on je na svobodě a pořád dost bohatý. Principem je "Dokud nejde o peníze, je to v pohodě". A ano japonských firmám se nelíbí, že zde na něco, co je jejich koukáme zdarma, ale ono se na to jinak dívat nedá, leda že by 8 letý chlapeček uměl angličtinu rodilého mluvčího a hlavně dobře číst...aha.

Důvodem odstranění většiny překladů a fansubů a hlavně ukončení práce mnoha překladatelských skupin byl strach. Všichni jsme totiž obdrželi velmi silný a hrozivý email. Nám jich už přišlo za ty roky 5, protože jsme velcí už nějaký ten pátek, ostatním dorazil nejspíše jen ten poslední. A co se v něm píše? No v první řadě vysvětlení kdo vlastně dělá "bububu", jednalo se o obrovskou právnickou firmu, zastupující velké vydavatele a televizní společnosti Japonska a důrazně nám nařizují ostranění anime obsahu z našich serverů, jinak budou následovat další kroky jako žaloby a vymáhání ztrát.

Ještě Vám to baví číst? Pokud jo, jedeme dál.

Jak už jsem psal, podobná "bububu" zpráva už mi dorazila a všechny byli stejné, přišel Vám už někdy ten policejní email s virem? Nebo četli jste na novinkách, jak nedávno stovky blbců naletěli hebrejsko-českému emailu o tom, že hacker má jejich intimní video a nebojí se ho použít a že mají zaplatit v Bitcoinech výpalný? No a ti tupci jim naposílali přes 200 000 Kč, za pár dní jen z česka...

Ano vždycky je to mazec, ale pokud si nezjistím přesné informace například na oficiálních stránkách evropského parlamentu, které jsou dokonce i v češtině. A neověřím si všechny fakta, neměli byste plašit. Internet je otevřený a vlastně jsem bezproblémů mohl takový email poslat všem skupinám klidně já nebo vy, v dnešní době to není problém a když si dám záležet pár lidí se chytne, dokonce to tu možná právě čte člověk, který tento email rozeslal. No ale ono to nevyšumělo a lavinovým efektem to vystresovalo všechny tak, že si řekli "já se bojim, to mi za to nestojí". Na jednu stranu to chápu.

Z druhého pohledu bychom na to všechno měli koukat trochu realisticky. Když budete dlužit za popelnice nebo dostanete pokutu za přecházení ulice mimo přechod a nezaplatíte jí, tak co se stane? Jednou dvakrát se někdo ozve a nebo nejlépe v tomhle vypatlaném státě bude ticho po pěšině a za 3-5 let se oběví ve schránce (důležitá informace "ve schránce") obsílka od opravdové právnické firmy s adresou dohledatelnou v obchodním rejstříku a budou po Vás chtít od 2 876 do 12 470 Kč s odůvodněním právě těch nezaplacených popelnic před x lety... Jó plno z Vás to ještě asi nezažila, ale my kteří už máme po škole a musíme každý měsíc někde splašit peníze na bydlení a jídlo, už víme jak to chodí. A o čem to teda je? No o tom, že pokud jste provedli něco protizákoného, nejspíše vám přijde dopis nebo vám bude rovnou volat kriminálka na výslech, ale rozhodně vám nebude soudce Štrasburského soudu mailovat, že jste zlobivý a že vám naplácá...

Pro ty z vám, které zajímá o co celkově jde, použijte google a napiše tam postupně tyto výrazy a přečtěte si o nich více: dmca, EULA, GDPR a "Smlouva Japonska a EU 2018".

Nyní se vyjádři i ty, co si o tomto myslíš?

Japonské Shogi
Japonské Shogi

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Setrváním na tomto webu s použitím souhlasíte. Více informací