CHAT

Cosplay

Pojem cosplay (コスプレ), o co jde, proč se o tom začíná hodně mluvit a co to má společného s anime? K zodpovězení všech otázek okolo tohoto pojmu jsme pro Vás připravili ve spolupráci s Yakuza Cosplay Production tento článek, ve kterém Vám na vše odpovíme.

www.ycp.blog.cz

Členové YCP:
Riuu, Hachiko, Ayumi, Tirinwa, Kepač, Ája, Kuruka, Kirai, Somrlík, Lee, Kadet


Co je to cosplay:

Je to koníček, hobby, kde se lidé oblékají, chovají a snaží se co nejlépe napodobit své (většinou oblíbené) postavy z anime, mangy, hry či seriálu. V našem případě tedy z japonských anime a mang. V poslední době se také hodně rozmáhá i cosplayování oblíbených zpěváků především J-rocku a K-popu.

Na začátek je důležité říct, že cosplay se nesmí zaměňovat s kostýmem. Protože mezi nimi je dost velký rozdíl. Cosplay není kostým! Kostým je to, do čeho se převléknete na maškarní ples, poslední zvonění nebo na čerta a Mikuláše. Dá se říct, že příležitostně na nějaké akce. Pro pobavení ostatních a také sám sebe.

Kdežto cosplay je už o něco vážnější a propracovanější - jde o to napodobit co nejvěrohodněji postavu a to do co největších detailů. Nejen oblečením, parukou a make-upem, o čem vám taky budeme povídat, ale i tím, jak se chová. On už samotný název o tom vypovídá – cosplay se dá rozdělit na dvě slova – cos a play. Cos představuje zkratku pro kostým a play je hra.

Roleplay

Roleplay je vlastně to, že se snažíte co nejpřesněji, ať už tím, jak se chováte, mluvíte, vyjadřujete se nebo dokonce v případě Ryuuzakiho z Death Note chodíte, musíte tu postavu co nejlépe zahrát. Nehledě na to, jací jste ve skutečnosti. Je jedno, že jste v běžném životě tichošlápci, v cosplayi Naruta se musíte prostě chovat jako živelná pohroma. Ne jako Hinata, která sotva promluví.

Důležité jsou i hlášky a oblíbená slova, která vaše postava používá. Detailisti dodržují dokonce i některé zvyky svých cosplayovaných postaviček.

Cosplay vám také umožňuje stát se někým úplně jiným. Najednou jste někdo s novým vzhledem a jiným charakterem. Můžete se projevovat jinak, než jací jste ve skutečnosti. Můžete si zažít svoji oblíbenou postavu.

Cosplay má i spoustu podob. Jednou z nejdůležitějších je crossplay – situace, kdy si uděláte převlek na postavu jiného pohlaví, než jste vy sami. Běžně se setkáváme s tím, že dívky cosplayují kluky. Ale opačná varianta se zase tak často nevidí.

Každopádně to, že si uděláte cosplay na opačné pohlaví neznamená, že ten cosplay bude vypadat hůř nebo že jste nějací podivíni. Neexistuje žádné pravidlo pro tuto volbu, je to jen na vás.

Historie

Samotný kostým a maškarní přišly na svět už v polovině minulého století. Nejvíce se tato zábava rozšířila v Americe, konkrétně ve Spojených státech s nástupem sci-fi a fantasy žánru.

Rok 1984 byl pro cosplay velmi přelomový, protože v ten rok vpodstatě vznikl. Vymyslel ho jeden pán z Japonska. Nobuyuki Takashi, z japonského studia Hard, který navštívil ten rok Los Angelský con jménem Sci-fi word convention. V Japonsku těchto akcí moc nebylo, a jemu se ta myšlenka kostýmů a atmosféry natolik zalíbila, že když se vrátil zpátky do Japonska, psal o tomto svém zážitku do několika časopisů a pojmenoval ho slovem COSPLAY. Tak vlastně slovo cosplay vzniklo.

Od doby co Nobuyuki Takashi cosplay stvořil, se cosplay scéna ve světě hodně rozšířila. Dokonce natolik, že lidé už necosplayovali jen anime/mangu nebo sci-fi komiksy. Ale rozšířila se do žánrově různých fandomů a zájmů. Pár si jich řekneme a ukážeme.

Anime/manga – co se týče anime a mangy, je to nejrozšířenější odvětví cosplaye vůbec. Ať už v Japonsku, Americe nebo i tady u nás. Pro názornost pár obrázků.

Hry – dalším rozšířeným odvětvím jsou hry. Počítačové nebo konzolové. Ať už je to WoW, Call of duty, Super Mario nebo Assasins Creed, které je v poslední době v cosplayi hodně oblíbená stejně jako League of Legends.

Filmy – Další tu máme filmy. Dělat cosplay na film je už trochu větší problém, každopádně ne nemožný, protože neděláte cosplay na kreslenou nebo animovanou postavu, nýbrž na živé postavy a herce. Musíte si víc vyhrát třeba s detaily make-upu.

Komiksy – nejvíce fanoušků má samozřejmě v Americe na Marvelovky jako jsou Avengers, Fantastic Four, X-men.

Seriály – pokud jde o hrané seriály je to stejně jako s filmem. Také si musíte víc vyhrát s make-upem a co nejvíce se přiblížit danému herci. Nejznámější – StarGate, Star Trek, Doctor Who.

Disney – v poslední době hodně oblíbený, hlavně co se týče princezen.

Tohle jsou prostě nejznámější odvětví žánrů. Samozřejmě je toho víc. Skupiny atd.